www.wichrowelaki.pl
Aktualności l Galeria l Kontakt l Kupujemy szczenię l Linki l Nasze psy l O nas l Strona główna l Szczenięta l Warto wiedzieć l Zdrowie
Oboje z mężem lubimy wszystkie zwierzęta małe i duże i stąd nasze zootechniczne wykształcenie. Do Związku Kynologicznego w Polsce należymy od 1977 roku, jesteśmy też międznarodowymi sędziami FCI (molosowate).
Od roku 2007 kiedy powstał Klub Nowofundlanda ZKwP, jestem jego Przewdoniczącą.
Nasza przygoda z nowofundlandami zaczęła się w październiku w 1976 roku, kiedy pojawiło się u nas 7-tygodniowe, czarne szczenię płci żeńskiej. Suczka rodowodowo nazywała się EGA z Niedźwiedziej Gawry, prywatnie Kaja i pochodziła z hodowli Pani Ewy Urbanowicz z Wrocławia. W tym czasie Niedźwiedzia Gawra, czołowa w Polsce hodowla, miała najwięcej wyhodowanych nowofundlandów z tytułami championów, a w rok po urodzeniu Egi w tejże hodowli przyszedł na świat, przyszły INT CH GRAF z Niedźwiedziej Gawry. Ega wyrosła na bardzo piękną sukę, miała doskonałe pochodzenie, a jej matka BLANKA vom St. Lorenz-Strom (FCI), pochodziła z niemieckiej hodowli czynnej do dnia dzisiejszego. Ega championat kraju zrobiła szybko, zagranicą już jako championka wystawiana była trzy razy, dwa razy w Budapeszcie, gdzie raz uzyskała tytuł ZW Węgier i CAC, drugim razem musiała się zadowolić III-im miejscem. Trzeci zagraniczny występ Egi to Brno, gdzie w stawce trzech dobrych championek zajęła I-e miejsce i zupełnie nieoczekiwanie przegrała porównanie ze słabą suką z klasy otwartej. W rezultacie tylko Res.CACIB i CAC. Zakończyła karierę wystawową z 3 x CACIB, 2 x Res.CACIB, 3 x ZW Polski, 1 x ZW Węgier. W tym czasie w Polsce były tylko dwie wystawy międzynarodowe, w Poznaniu i Opolu. Ega okazała się również doskonałą suką hodowlaną, w tylko dwóch miotach jakie miała, dała cztery championy Polski. Pierwszy miot w czerwcu 1978 roku, zapoczątkował naszą hodowlę, którą nazwaliśmy "WICHROWE ŁĄKI".
Drugi i ostatni miot Egi to styczeń 1980, a na następny czekaliśmy 5 lat i 7 miesięcy. Matką szczeniąt została wówczas SEWILLA Chatka Elfów (wnuczka Egi, córka PLCH KAJUS Wichrowe Łąki), a ojcem importowany z Danii przez Pana Horsta Kocha, PLCH Stanvsholt CICERO. Z tego miotu została u nas PLCH MERCEDES Wichrowe Łąki, matka TARY i ZAMPY, babka WIRIDIANY i BEATRYCZE, prababka ORCADESA ORIONA, HALSZKI KNIAZIÓWNY i INFANTKI INEZ, praprababka UŁANA MŁODEGO, NOC NEMEZIS, STOKROTKI POLNEJ, WARTY LIDY, a prapraprababka CARMEN CYGANKI i DIRETISSIMY DUET, oraz praprapraprababka XIRELLI VICKI i MARKIETANKI DUET. I to są wszystkie nasze suczki z których żyje i cieszy się dobrym zdrowiem 5 ostatnich oraz UŁAN MŁODY. Pozostałe przebywają już w lepszym mam nadzieję Świecie i do ostatnich swych dni były razem z nami.
W roku 1992 dołączyły do naszych nowofundlandów, dwa berneńczyki z węgierskich hodowli, piesek Wekerlei-Nagymedve NATO i suczka Szilvovari-Berni ANGIE. Nato został ojcem 8 CH PL, w tym jednej interchampionki, a żeński materiał tej pary, zapoczątkował kilka polskich hodowli berneńczyków. W roku 2000 dołączyła do hodowli córka Nato, FUNNY Fuflandia "Aga" a rok później wnuk Nato, FAT BOY Psy i My. Aga, piękna suczka o wspaniałym charakterze, uzyskała tytuł MŁCHPL i została matką pięciu miotów. Żyła 10 lat i 2 miesiące, odeszła 21.08.2010.
W listopadzie 1990 roku przywieźliśmy z Węgier czarnego pieska, ale jak się z czasem okazało recesywnie biało-czarnego, GEROME de Saint-Felicien, syna importowanego z Kanady Greer's CANADIAN MOUNTIE. Córka Gerome i Tary, Beatrycze kryta biało-czarnym CAN CH Larinkallion CIPPIS JACULAUS dała w roku 1998 pierwszy w Polsce miot biało-czarnych nowofundlandów. Rok później Beatrycze urodziła następne biało-czarne szczenięta, tym razem po kryciu na Węgrzech BENJAMINEM Stupsletta's. Był to jej ostatni miot z którego został u nas CH ORCADES ORION Wichrowe Łąki.
Nasze suczki kryliśmy zagranicą wiele razy, zawsze psami z renomowanych hodowli.
Na dzień dzisiejszy wyhodowaliśmy 17 Młodzieżowych Championów Polski, 34 Championy w tym, biało-czarne: CH Ukrainy ORNAK OCZERET Wichrowe Łąki i RUSJCH, RUS/LTUCH ARTEMIDA DUET Wichrowe Łąki oraz:
INTCH/PL/H/CZ/SK/CH/MŁCHPL, NEGRESCO NERO Wichrowe Łąki (CAN/D/VDHCH Main Tickle OBSERVER-MŁCHPL/PLCH HALSZKA KNIAZIÓWNA Wichrowe Łąki ) własność Wisi i Grzegorza Serafinowicz, posiadający również Championat Węgier, Czech, i Słowacji. We wrześniu 2002 roku, w wieku 3,5 roku, spełnił wszystkie warunki do uzyskania tytułu MIĘDZYNARODOWEGO CHAMPIONA (Int CH). Droga do interchampionatu nie była łatwa, na ringach w różnych krajach, Negresco spotykał się z najlepszymi psami Europy w tym ze ZW Świata, ZW Europy : At Water CRAZY DIAMOND di BORGOLEONARDO z którym przegrał, ale uzyskał resCACIB, pokonując inne psy renomowanych hodowli. Na innej wystawie pokonał ZW BIS Leszno 2002, Int CH Pouch Cove JUST for SKIPPER'S. Negresco dyplom interchampiona otrzymał z FCI dnia 12.05.2003 r. Po przeszło 20 latach, to drugi polski i zarazem najmłodszy w Polsce interchampion. Serdeczne gratulacje dla właścicieli.
Anna Nalazek

Aktualności l Galeria l Kontakt l Kupujemy szczenię l Linki l Nasze psy l O nas l Strona główna l Szczenięta l Warto wiedzieć l Zdrowie
Administrator: Paweł Nalazek nalaz@wp.pl
© copyright Anna Nalazek